Moje podstawy się nie zmieniły – od lat:
- nie mamy długów
- mamy oszczędności, które nas wspierają
- nasze zarobki pokrywają koszty życia
Do tych podstaw doszło wiele dobrego.
W tym roku chcę zacząć wykorzystywać ulgę podatkową na IKZE, bo coraz więcej moich zarobków wpada w drugi próg podatkowy. Chcę też zacząć więcej oszczędzać na emeryturę.
W przyszłym roku skończę 37 lat.
Czytałam dobre opinie o IKZE z funduszami Axa. Pisał o nim między innymi redaktor Samcik na swoim blogu i ocenił to jako dobrą propozycję.
Gdybyś miał w tym roku zacząć oszczędzać na IKZE, rozważyłbyś założenie IKZE z funduszami AXA? Jakie widzisz za, a jakie przeciw?
„Przyglądam się możliwościom przeniesienia swojego IKE z banku do jakichś funduszy inwestycyjnych.
Oszczędzam już cztery lata i oprócz wpłat na konto kilka razy wpłynęły odsetki. Oczywiście bez podatku Belki.
Czy jeśli przeniosę swoje oszczędności do funduszy czy gdziekolwiek indziej, będę musiał przy tej operacji zapłacić ten podatek?”
„Witam serdecznie,
Wyobraźmy sobie firmę, która ma pracowników, cześć z nich już po 40 roku życia. Firmie zależy na tych pracownikach. Chce im dać jakiś dodatkową zachętę, aby nie odchodzili z firmy i chce pomyśleć o ich emeryturze.
Czy IKZE byłoby dobrym rozwiązaniem w tym wypadku? Pracownik zakłada jakieś korzystne IKZE. Firma płaci miesięcznie na ten rachunek cały limit. Pracownik co roku odlicza od dochodu wpłaty IKZE i płaci około 1000zł mniej podatku w rozliczeniu rocznym. Ma też benefit w postaci braku podatku Belki na tych oszczędnościach.
Czy według Pana coś takiego jest dobrym rozwiązaniem?”
“Mój pracodawca likwiduje pracowniczy program emerytalny. Co dalej z moimi pieniędzmi? Czy mogę je wypłacić? Jak to działa?”
“Przymierzam się do założenia jakiegoś konta emerytalnego. Jeszcze nie wiem, czy IKE, czy IKZE. Raczej nie oba.
Wiesz może, jak to jest z podatkiem Belki od odsetek i dywidend, które wpływają na te konta emerytalne w trakcie inwestowania? Czy jak założę lokatę albo kupię obligacje skarbowe, od odsetek pobiorą mi 19% podatku? Słyszałem już różne opinie”Chodzi o to, że od oszczędności na IKE i IKZE mogą być wypłacane na te konta odsetki (np. od lokat lub obligacji), dywidendy ze spółek lub inne "pożytki".
„Założyłem w 2008 r. IKE w znanym towarzystwie ubezpieczeniowym i przez 6 lat wpłacałem pieniądze na przyszłość. Raz więcej, raz mniej, na ile mnie było stać. Mam teraz 56 lat i po kilku latach bezczynności przyjrzałem się, jaki jest stan tego rachunku.
Niestety oszczędności nie przybyło. Strata nie jest bardzo duża, ale nie rozumiem, dlaczego w ogóle jest. Jaki jest sens oszczędzania, jeśli po wielu latach mam mniej niż wpłaciłem? Czy robię coś źle? Czy to dlatego, że przestałem wpłacać?
Zbliża się czas, kiedy będę mógł wypłacić te środki. Coraz częściej myślę o emeryturze i jak się do niej przygotować. Chcę mieć oszczędności, ale nie chcę, żeby ich wartość się cofała. Co mam zrobić z tym IKE?”
"Przeczytałam wszystkie Pana artykuły na temat IKE i IKZE i nadal jestem w tzw. kropce. Otóż, mam 27 lat, nie znam się na finansach, a chciałabym założyć jedno z tych kont. Początkowo skłaniałam się w stronę IKE + rachunek oszczędnościowy, gdyż wydawało mi się to najmniej skomplikowaną opcją - zakładam konto, wpłacam co miesiąc pieniądze i koniec.
Jednak po przeczytaniu Pana artykułów zaczęłam się zastanawiać, czy inne opcje nie są bardziej korzystne, np. IKE + obligacje skarbowe, IKZE + rachunek oszczędnościowy, a może nawet jakieś bezpieczniejsze fundusze inwestycyjne. W takim razie mam pytanie, co Pan bardziej poleca amatorowi w kwestii finansów jako najlepszy sposób oszczędzania na emeryturę:
- IKE czy IKZE,
- IKE/IKZE + rachunek czy obligacje,
- A może fundusze inwestycyjne, ale w formie gotowych rozwiązań, gdyż sama nie znam się na tym.
Mogę liczyć na Pana poradę?"
„Mam pytanie odnośnie ile procent można odliczyć na IKZE w PIT, szczególnie gdy jest się rejonie drugiego progu podatkowego.
Załóżmy, że wpłaciłem na IKZE w 2016 tyle, ile mogłem, czyli 4866 zł, i chcę to wszystko rozliczyć w deklaracji PIT.
Jak to wpłynie na podatek? Czy odliczam 18% czy 32% tej kwoty? Jak to działa?”
„Witam. Mam pytanie: kiedy według nowej ustawy, która przywraca kobietom możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat, kobieta może wybrać zgromadzone środki na funduszu IKZE?”
„Witam. Mam na imię Karol i kończę studia. Od kilku dni zastanawiam się nad moją przyszłością. Jak według Pana należałoby zacząć przygodę z inwestowaniem, oszczędzaniem. Czy mógłby Pan poradzić od czego zacząć?
Poważnie zastanawiam się nad założeniem IKE i odprowadzaniem tam skromnej części mojego dochodu. Tylko czy to jest dobry stary? Czy to dobry pomysł dla kogoś w mojej sytuacji?”
„Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji. Wiesz może, jakie jest oprocentowanie IKZE?”
„Czy mogę prosić o wyjaśnienie, co mam rozumieć przez "dokonanie wpłat na swoje konto IKE w co najmniej 5 latach kalendarzowych (lub dokonanie ponad połowy wartości wpłat na 5 lat przed zleceniem wypłaty środków)."
Przystąpiłam do IKE w 2007 - był to transfer z PPE ok. 20000 zł. Od tego czasu nie dokonałam żadnych wpłat, a bank odmawia mi wypłaty całości zebranej kwoty, twierdząc, że nie spełniam warunków wypłaty. Pozdrawiam”
„Czy możliwy jest transfer środków z PPE u byłego pracodawcy na moje IKZE?”
„Jak się zapatrujesz na zawarte przez UOKiK w grudniu porozumienie w sprawie obniżenia opłat likwidacyjnych dla polis? Czy warto rezygnować? Czy zamierzasz z tego skorzystać?”