poniedziałek, 21 grudnia 2015

[dobre praktyki] Co to jest cykl życia i jak może pomóc prowadzić wieloletnią inwestycję?

Nie ma i nie może być jednego schematu, w jakim rozwija się życie. Każdy jest inny. Każdy ma swoją indywidualną historię. Między innymi dlatego finansów osobistych nie da się sprowadzić do kilku prostych recept. A nawet jeśli się da, większość z nas i tak będzie miała problemy z idealnym wprowadzeniem ich we własne życie.

Pamiętając o tej różnorodności, możemy jednak próbować szukać jakiegoś wspólnego mianownika. Czegoś, co większość z nas łączy. W odniesieniu do budowania i konsumowania oszczędności, jednym z takich dużych modeli myślenia o całym procesie jest tzw. cykl życia. Pozwala spojrzeć na oszczędzanie i inwestowanie w trochę szerszej perspektywie.

Co to jest cykl życia? Jak to podejście może pomóc prowadzić wieloletnią inwestycję?

środa, 16 grudnia 2015

[dobre praktyki] Czy inwestor ma wpływ na końcowy wynik inwestycji?

Znam siedem prac naukowych, które potwierdzają, że przeciętny inwestor osiąga wyniki gorsze niż fundusz, w którym lokuje swoje oszczędności. Czy to w ogóle możliwe? Tak – jeśli decyzje o kupnie i sprzedaży jednostek podejmuje w niewłaściwych momentach.

To zjawisko dorobiło się nawet swojej nazwy: „luka behawioralna” (behavior gap). To, jak się zachowujemy w stosunku do naszej inwestycji, to ważny komponent wyników inwestycyjnych. Być może będzie to dla kogoś szokujące, ale w różnych badaniach koszt tej luki behawioralnej szacuje się na między 1,2% a 8,5% w skali roku. Nawet jeśli będziemy trzymać się dolnej granicy tego zakresu, przeciętny oszczędzający ma tendencję do obniżania własnymi decyzjami swojej stopy zwrotu z inwestycji o jakieś 1-2% rocznie.

To nie jest miła wiadomość. Nikt nie lubi, gdy wytyka mu się błędy i słabości. Ale w tym przypadku są ważne powody, żeby się im przyjrzeć.

Czy inwestor ma wpływ na końcowy wynik inwestycji? Co może zrobić, żeby go nie pogorszyć? Co może zrobić, żeby go polepszyć?

poniedziałek, 14 grudnia 2015

[dobre praktyki] Jakie znaczenie ma dywersyfikacja geograficzna oszczędności?

Rozmawiałem kiedyś z doradcą finansowym z Austrii o prywatnym oszczędzaniu na emeryturę. Przytoczył w rozmowie wypowiedź prezesa Austriackiego Banku Narodowego, która utkwiła mi w pamięci. Przekonywał Austriaków, że – skoro publiczne świadczenia emerytalne są w zasadzie w całości powiązane z gospodarką Austrii – prywatne oszczędności warto przynajmniej w części oprzeć o gospodarki innych krajów i rejonów świata.

Dlaczego? Żeby – z jednej strony – rozproszyć ryzyko, a z drugiej wykorzystać potencjał inwestycyjny, który znajduje się poza granicami niewielkiej i szybko starzejącej się Austrii.

Sytuacja polskich oszczędzających w zasadzie niczym się nie różni. Za świadczenia z publicznego systemu odpowiadać będzie kondycja polskiej gospodarki oraz polskiego państwa. Ani ZUS, ani OFE nie utrzymują znaczących środków poza Polską.

Czy warto wobec tego utrzymywać część prywatnych oszczędności w aktywach zlokalizowanych poza Polską? Jakie znaczenie ma taka dywersyfikacja geograficzna oszczędności?

czwartek, 10 grudnia 2015

[dobre praktyki] Dlaczego alokacja między klasy aktywów to klucz do uporządkowanych inwestycji?

Każdy, kto ma oszczędności, utrzymuje jakąś alokację między klasy aktywów. Nawet jeśli pierwszy raz słyszy to pojęcie i tak utrzymuje jakąś alokację między klasy aktywów. Nawet jeśli wszystkie środki trzyma na depozytach bankowych albo chaotycznie „obraca nimi” na giełdzie.

Nasze oszczędności muszą mieć jakąś formę. Muszą być powiązane z jakimiś zobowiązaniami. W praktyce mogą to być albo zobowiązania dłużne, albo zobowiązania udziałowe. I to są najważniejsze klasy aktywów – dług (np. obligacje, depozyty bankowe) oraz udziały (akcje). Wszystkie, ale to absolutnie wszystkie, opcje inwestycyjne, w tym fundusze inwestycyjne, da się sprowadzić do tych podstawowych kategorii.

Ten podział pomaga trochę jaśniej myśleć o tym, co posiadamy. Pomaga też lepiej dobrać oszczędności do naszych indywidualnych możliwości, potrzeb i ograniczeń, ponieważ klasy aktywów są w pewnej mierze przewidywalne. Po oszczędnościach w aktywach dłużnych należy spodziewać się innego zachowania niż po oszczędnościach w aktywach udziałowych.

Dlaczego alokacja między klasy aktywów to klucz do uporządkowanych inwestycji? W czym jeszcze może pomóc zrozumienie, co składa się na nasze oszczędności?

poniedziałek, 7 grudnia 2015

[dobre praktyki] Jakie jest miejsce IKE, IKZE i funduszy inwestycyjnych w finansach osobistych?

Nikt chyba jeszcze nie napisał prostej instrukcji obsługi IKE i IKZE. Mamy co prawda ustawę o IKE i IKZE, która ustala najważniejsze prawa i obowiązki oszczędzających (np. ulgi podatkowe czy roczne limity wpłat), ale jej zapisy nie działają specjalnie na wyobraźnię.

Piękno i przekleństwo IKE i IKZE polega na tym, że to bardzo otwarte konstrukcje prawne. Dzięki tej otwartości można je bardzo dobrze przystosować do własnych możliwości, potrzeb i ograniczeń związanych z długoterminowym oszczędzaniem. Nie wszystkich, ale wielu.

Z drugiej strony ta sama otwartość sprawia, że łatwo się w tym wszystkim zagubić. Jaką formę IKE i IKZE wybrać? Jakie są roczne limity wpłat? Wpłacać co miesiąc, co rok, a może jeszcze inaczej? Regularnie czy nieregularnie? Kiedy i jak skorzystam z ulg podatkowych? W końcu – kto, kiedy i jak wypłaci mi środki w przyszłości? Bądźmy ze sobą uczciwi – to w gruncie rzeczy mnóstwo decyzji i dylematów.

Jakie jest miejsce IKE, IKZE i funduszy inwestycyjnych w finansach osobistych? Jak wykorzystać piękno IKE i IKZE, a ograniczyć ich przekleństwa?

niedziela, 6 grudnia 2015

Ranking IKZE 2015 – najlepsze indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (wszystkie rodzaje)

To jest „siostrzany” ranking w stosunku do rankingu IKE 2015. Zbieram w nim najlepsze indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego dostępne na rynku w 2015 roku.

To będzie dziwny ranking. W jednej kategorii (ubezpieczenia inwestycyjne) nie wybrałem żadnej umowy o IKZE jako zwycięzcy. Żadna do mnie nie przemawia jako praktyczne narzędzie do gromadzenia długoterminowych oszczędności.

W kategorii depozyty bankowe w bankach komercyjnych jest tylko jedna oferta (ING Bank Śląski) o bardzo niskim oprocentowaniu. Trudno nazwać tę umowę najlepszą – jest pierwsza tylko dlatego, że jest jedyna. Inna zła wiadomość dla osób ceniących gwarantowane lokaty kapitału – nie istnieje IKZE oparte o detaliczne obligacje skrabowe.

W trakcie roku sprawdziłem wszystkie umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dostępne w 2015 na rynku. Wszystkie części tego przeglądu – umowa po umowie – dostępne są w tej zakładce.

Jakie indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego są najlepsze w swoich kategoriach w grudniu 2015 roku? Gdzie założyć najkorzystniejsze IKZE?

Ranking IKE 2015 – najlepsze indywidualne konta emerytalne (wszystkie rodzaje)

To jest synteza tego, co wiem o rynku indywidualnych kont emerytalnych w 2015 roku. W trakcie roku sprawdziłem wszystkie umowy o IKE dostępne w różnych instytucjach finansowych. Wszystkie części tego przeglądu – umowa po umowie – dostępne są w tej zakładce. W tym artykule zbiorę wszystkie te informacje w jednym miejscu w coś, co szumnie nazwałem rankingiem IKE 2015.

Jak dla mnie uczciwy i kompletny ranking indywidualnych kont emerytalnych musi się składać z pięciu „podrankingów”. Nie znam sposobu, żeby w jednym zestawieniu porównać ze sobą lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne, rachunki maklerskie, ubezpieczenia inwestycyjne oraz dobrowolne fundusze emerytalne. A przecież umowy IKE mogą być powiązane z każdą z tych (bardzo różnych) form oszczędzania.

Jakie indywidualne konta emerytalne są najlepsze w swoich kategoriach w grudniu 2015 roku? Gdzie założyć najkorzystniejsze IKE?

niedziela, 29 listopada 2015

Czy można założyć i oszczędzać na IKE i IKZE pracując i płacąc podatki za granicą?

Jakieś dwa tygodnie temu otrzymałem od pani Renaty takie pytanie: „Ja mam trochę przewrotne pytanie, ale myślę, ze może ono zaciekawić wiele osób. Zastanawiam się, czy istnieje możliwość wpłacania na IKE pieniążków z dochodów osiąganych za granicą”.

To nie pierwszy raz, kiedy ktoś pyta mnie w komentarzu lub e-mailu o to, czy może założyć i oszczędzać na IKE lub IKZE pracując poza Polską. Nie dziwię się – Główny Urząd Statystyczny oszacował, że na koniec 2014 roku poza granicami kraju przebywało czasowo ponad 2,3 miliona osób.

Nawet jeśli tylko drobna część z nich myśli o powrocie za jakiś czas do kraju i przygląda się różnym narzędziom do długoterminowego oszczędzania, może zastanawiać się, czy IKE i IKZE są dla nich otwarte. Szczerze – sam jestem ciekawy, czy ta kwestia jest jakoś uregulowana.

Czy można oszczędzać na IKE i IKZE pracując zagranicą? Co mówią na ten temat ustawa o IKE i IKZE oraz regulaminy instytucji finansowych?

sobota, 21 listopada 2015

Upadłość Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Banku) – co stanie się z depozytami na IKE?

Są dwie wiadomości – dobra i zła. Zacznijmy od złej.

W piątek 20 listopada 2015 Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła z dniem 21 listopada 2015 działalność SK Banku z Wołomina. W sierpniu tego roku wprowadzono tam zarząd komisaryczny i podjęto próbę restrukturyzacji tego dużego banku spółdzielczego. Próba się nie udała i Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa przestanie istnieć (KNF zapowiedziała już wystąpienie z wnioskiem do sądu o jego upadłość).

SK Bank przez lata oferował najlepiej oprocentowane indywidualne konto emerytalne (IKE) w formie depozytu bankowego na rynku. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie depozyty w SK Banku objęte były ubezpieczeniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Środki z IKE w tym banku spółdzielczym zostaną przeniesione na IKE w innej instytucji na zasadzie wypłaty transferowej (jeśli zawrzemy nową umowę o IKE z inną instytucją) lub nastąpi wypłata albo zwrot oszczędności (jeśli nie zawrzemy nowej umowy o IKE). Pojęcia wypłata transferowa, wypłata i zwrot mają bardzo precyzyjne znaczenie w kontekście IKE i IKZE.

Aktualizacja 27 listopada 2015: Informacja BFG dla właścicieli depozytów bankowych powiązanych z IKE.

Jakie są szczegóły wypłaty środków gwarantowanych powiązanych z IKE?

środa, 18 listopada 2015

[strefa okazji] Darmowe konto bankowe w T-Mobile Usługi Bankowe ze zwrotem 5% wydatków kartą (program zakończony)

Moje konto w T-Mobile Usługi Bankowe jest jeszcze z czasów Alior Sync, ale praktycznie z niego nie korzystałem. Nie miałem też karty płatniczej T-Mobile Usługi Bankowe.

Nowa promocja, w której bank zwraca klientom 5% wydatków kartą, przekonała mnie, żeby ją założyć. Planuję robić nią ok. 500zł wydatków miesięcznie (które do tej pory robiłem kartą w moim głównym banku) i cieszyć się maksymalnym zwrotem, czyli 25zł miesięcznie.

Do promocji mogą przystąpić obecni klienci T-Mobile Usługi Bankowe (wymaga to jej aktywowania przez infolinię) oraz nowi klienci. Konto jest darmowe, a miesięczna opłata za kartę (6zł) nie jest pobierana, jeśli wydamy nią miesięcznie co najmniej 200zł (które i tak chcemy wydać, żeby cieszyć się z 5% zwrotu).

Co jeszcze warto wiedzieć o tym koncie? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby cieszyć się zwrotem 5% wydatków kartą do konta bankowego T-Mobile? Czy trzeba być jednocześnie klientem telekomu?

[strefa okazji] Darmowe konto bankowe i karta w BZWBK plus premia 100zł za spełnienie drobnych warunków

Jeszcze do piątku (27 listopada) można skorzystać z hojności Banku BZWBK i jego partnera sprzedażowego firmy Agora. Ja zrobiłem to dzisiaj.

W promocji „Godne Polecenia 4% z gwarantowaną premią 100zł” każdy, kto spełni niewygórowane warunki, może liczyć na:

a) 100zł netto premii od organizatorów (wypłacana do 29 lutego 2016)
b) bezpłatne konto bankowe z darmową kartą płatniczą i oprocentowaniem 4% dla środków do wysokości 4 tysięcy złotych (warunki są gwarantowane do 30 czerwca 2017!)

Z oferty można skorzystać za pomocą strony internetowej organizatora do 27 listopada 2015.  

Kto może wziąć udział w promocji? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zdobyć 100zł premii oraz móc cieszyć się darmowym kontem bankowym z atrakcyjnym oprocentowaniem środków?

sobota, 7 listopada 2015

[szerszy obraz] Jaką wizję gospodarki i rynków miał Hyman Minsky i czego się z niej nauczyłem?

Spójrzmy na życie z nietypowej perspektywy – jak na serię przepływów pieniędzy. A na rzeczywistość wokół nas jak na skomplikowaną sieć zobowiązań między ludźmi, firmami i instytucjami, które wywołują te przepływy pieniędzy w czasie. Struktura tych zobowiązań bywa co jakiś czas źródłem problemów, które lubimy nazywać kryzysami.

Taki punkt wyjścia w myśleniu o gospodarce i rynkach proponuje mało znany w Polsce ekonomista Hyman Minsky. Moim zdaniem za pomocą tego trochę abstrakcyjnego, księgowego modelu można też spróbować zrozumieć i ulepszyć indywidualne decyzje finansowe.

Na świecie Hyman Minsky ceniony jest przede wszystkim za to, że jego poglądy uwzględniają olbrzymią rolę instytucji finansowych, pieniądza (w tym kredytu) oraz zysku we współczesnej gospodarce. Kryzys finansowy rozpoczęty w USA w 2008 roku określa się czasem mianem "momentu Minsky'ego".

Jaką wizję gospodarki i rynków ma Hyman Minsky? Czego się z niej nauczyłem?

czwartek, 22 października 2015

Jakie są wyniki i koszty mojego IKZE po ponad trzech latach oszczędzania?

Od razu mówię, że nie ma się czym podniecać. Niewykluczone, że za większość moich wyników na IKZE odpowiada przypadek. Niewykluczone, że trafiłem z dzisiejszym odczytem na wyjątkowo udany okres. Niewykluczone, że za jakiś czas popełnię duże błędy i los tej inwestycji się odwróci.

Nie mam zamiaru wyciągać żadnych wielkich wniosków. Po prostu zbadałem jedną ze swoich długoterminowych inwestycji po ponad trzech latach od jej startu. Wyciąganie z takiego odczytu wielkich wniosków, np. o własnych umiejętnościach, byłoby obarczone podobnym błędem jak wnioskowanie po pięciu kilometrach, jak wypadniemy w maratonie. 

Kilka dni temu przyjrzałem się w podobny sposób swojej inwestycji na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) prowadzonym w formie rejestru funduszy inwestycyjnych – zapraszam.

Ile zgromadziłem środków na swoim indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego przez trzy lata oszczędzania? Jak wygląda moja stopa zwrotu? Ile kosztowało mnie prowadzenie IKZE w formie rachunku maklerskiego?

niedziela, 18 października 2015

Jakie są wyniki i koszty mojego IKE po ponad trzech latach oszczędzania?

Najbardziej podoba mi się to, że będę prezentować wyniki mojego IKE w momencie, gdy moja inwestycja przechodzi trudniejszy okres. Nie będę mógł się pochwalić oszałamiającymi stopami zwrotu, strzelającymi w niebo wykresami i jednoznacznym zwycięstwem nad lokatami bankowymi. Będę musiał pokazać również tę mniej przyjemną stronę oszczędzania w klasach aktywów o zmiennej wycenie – radzenie sobie z obsunięciami kapitału.

Prowadzę swoje indywidualne konto emerytalne od końca kwietnia 2012 roku. Przez pierwsze 13 miesięcy miało ono formę detalicznych obligacji skarbowych na tzw. IKE Obligacje. W maju 2013 przeniosłem oszczędności na rejestr funduszy inwestycyjnych w Legg Mason TFI. We wrześniu 2014 przeniosłem oszczędności na IKE Plus z funduszami inwestycyjnymi w NN TFI (dlaczego?), gdzie utrzymuję je do tej pory (więcej o procesie przenoszenia IKE).

Niedawno rozliczyłem gruntownie również swoje IKZE od początku jego istnienia.

Ile zgromadziłem środków na swoim indywidualnym koncie emerytalnym przez ponad trzy lata oszczędzania? Jak wygląda moja stopa zwrotu? Ile kosztowało mnie prowadzenie IKE?

środa, 7 października 2015

Ranking IKE i IKZE z funduszami inwestycyjnymi – które najlepsze w 2015?

W tym roku IKE znajdziemy w ofercie 15 towarzystw funduszy inwestycyjnych, a IKZE w ofercie 12 towarzystw. Co ja bym dał, żeby stworzyć ich prosty i przejrzysty ranking! Kilka tygodni temu próbował zrobić to serwis Analizy.pl (wyniki). Sklasyfikowanie IKE i IKZE z funduszami inwestycyjnymi wymaga niemałej gimnastyki.

Po pierwsze, końcowy efekt będzie zależał od tego, jakie kryteria oceny przyjmiemy. Po drugie, oferty poszczególnych TFI nie są w każdym przypadku w pełni porównywalne. Po trzecie, nawet IKE lub IKZE w tym samym towarzystwie może mieć różne opłaty, ograniczenia i dostępność funduszy, np. w zależności od sposobu ich dystrybucji czy tymczasowej promocji. Po czwarte, towarzystwa zmieniają swoją ofertę w czasie, np. wprowadzają nowe fundusze, obniżają opłaty, itp.

Jest już ranking IKE i IKZE w TFI za 2016 rok - zapraszam.


Które cechy IKE i IKZE z funduszami inwestycyjnymi uznałem za najważniejsze? Które TFI mają wyróżniającą się ofertę rejestrów powiązanych z trzecim filarem?

poniedziałek, 5 października 2015

Którzy ubezpieczyciele oferują IKE i IKZE – podsumowanie i (niezbyt udana) próba rankingu

IKZE można założyć w 7 towarzystwach ubezpieczeniowych. IKE można założyć również w 7 (częściowo innych) towarzystwach ubezpieczeniowych. Mają one formę inwestycyjnego ubezpieczenia na życie. Gromadzenie oszczędności polega na nabywaniu jednostek ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, które są odpowiednikiem funduszy inwestycyjnych w świecie ubezpieczeń życiowych. Część ubezpieczycieli prowadzi IKE lub IKZE wyłącznie jako część większego pakietu ubezpieczeń ochronnych. Spróbujmy zebrać i porównać wszystkie oferty dostępne w 2015.


Którzy ubezpieczyciele proponują najkorzystniejsze umowy IKE lub IKZE? Czy da się stworzyć wyczerpujący ranking IKE i IKZE z ubezpieczeniem na życie?

piątek, 2 października 2015

Najlepsze IKZE i IKE z dobrowolnym funduszem emerytalnym – prosty ranking

Istnieje dziewięć dobrowolnych funduszy emerytalnych, w których można uczestniczyć w powiązaniu z IKZE. W czterech można uczestniczyć w powiązaniu z IKE. Ich dostawcami są powszechne towarzystwa emerytalne zarządzające od lat otwartymi funduszami emerytalnymi.

DFE to w gruncie rzeczy fundusze inwestycyjne nabywające za oszczędności uczestników udziałowe i dłużne papiery wartościowe, głównie na polskim rynku kapitałowym. To mikroskopijna nisza – na koniec 2014 roku wartość ich aktywów wynosiła ok. 60 milionów złotych. W tym artykule podsumuję wszystkie IKZE i IKE z dobrowolnymi funduszami emerytalnymi i zaproponuję ich ranking.


Które IKE oraz IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym jest najlepsze? Czym się różnią i czy warto w ten sposób oszczędzać w trzecim filarze na prywatną emeryturę?

środa, 30 września 2015

IKZE w Nationale-Nederlanden, Aviva, MetLife i Allianz – takie same lub bardzo podobne warunki jak na IKE

Kilka miesięcy temu opisałem w szczegółach umowy o IKE z instytucjami finansowymi z grup Nationale-Nederlanden, MetLife, Allianz oraz Aviva. Większość z nich jest również dostępna w powiązaniu z IKZE. Najważniejsze cechy tych produktów, np. opłaty, opcje inwestycyjne, wyniki czy limity i ograniczenia, są albo identyczne, albo bardzo podobne jak w przypadku IKE. Dlatego zamiast publikować cztery osobne teksty z (w dużej mierze) powtarzającą się treścią, proponuję zebrać wszystko w jednym miejscu.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaowszystkich bankach spółdzielczych i komercyjnychAxa ŻycieNordea PTEAltus TFIPramericaPTE Pocztylion-ArkaGenerali, Compensadomu maklerskim Millennium oraz innych domach maklerskich. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Które instytucje finansowe ze stajni Nationale-Nederlanden, Aviva, MetLife i Allianz mają w ofercie IKZE? Czy, a jeśli tak to czym, różnią się od umów o IKE w tych firmach?

czwartek, 24 września 2015

IKZE w Compensa – inwestycyjne ubezpieczenie na życie ze sporymi opłatami od składek

IKZE w towarzystwie ubezpieczeń Compensa to ubezpieczenie na życie powiązane z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. 8zł rocznie będzie kosztować klientów ochrona ubezpieczeniowa z sumą ubezpieczenia na wypadek śmierci w wysokości 2 tysięcy złotych. Resztę składek można ulokować w czterech ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych. Zanim oszczędności tam trafią są jednak pomniejszane o opłatę administracyjną od składek (nawet 50% w pierwszym roku umowy). W Compensie nie założymy IKE.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekao, wszystkich bankach spółdzielczych i komercyjnychAxa ŻycieNordea PTEAltus TFIPramericaPTE Pocztylion-ArkaGeneralidomu maklerskim Millennium oraz innych domach maklerskich. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Czy warto założyć IKZE w Compensa? Jak wypada ta umowa na tle innych IKZE w zakładach ubezpieczeń? Czy są jakieś korzystniejsze alternatywy?

niedziela, 20 września 2015

W jakich (jeszcze) bankach można założyć IKZE w 2015 – podsumowanie ofert i ranking

Banki oferujące IKZE można policzyć na palcach dwóch rąk. Zresztą gdyby nie banki spółdzielcze, IKZE w ogólnopolskich bankach komercyjnych można by policzyć na jednym palcu. Znajdziemy je tylko w ING Banku Śląskim. Reszta to indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego prowadzone przez niewielkie, lokalne banki spółdzielcze rozrzucone po całej Polsce. W tym artykule chcę zebrać wszystkie znane mi IKZE w bankach komercyjnych i spółdzielczych i stworzyć ich tegoroczny ranking oparty o jedno kryterium - oprocentowanie.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekao, kilku bankach spółdzielczychAxa ŻycieNordea PTEAltus TFIPramericaPTE Pocztylion-Arka, Generalidomu maklerskim Millennium oraz innych domach maklerskich. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie jeszcze banki komercyjne i spółdzielcze mają w swojej ofercie indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w 2015? Jakie proponują oprocentowanie? Jakie są inne warunki?

sobota, 19 września 2015

IKZE w Generali z dobrowolnym funduszem emerytalnym lub ubezpieczeniem na życie ProFamilia

W instytucjach finansowych z grupy Generali znajdziemy dwie umowy o IKZE – powiązaną z dobrowolnym funduszem emerytalnym (Powszechne Towarzystwo Emerytalne Generali) oraz z ubezpieczeniem na życie (Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń), dostępnej również w wersji z IKE (szczegóły). Ani jedna, ani druga nie wydają się specjalnie atrakcyjne na tle innych możliwości oszczędzania za pomocą IKZE dostępnych w 2015 na rynku.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w NadarzynieSkórczuSieradzu i SkierniewicachAxa ŻycieNordea PTEAltus TFIPramericaPTE Pocztylion-Arkadomu maklerskim Millennium oraz innych domach maklerskich. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są szczegółowe warunki umów o IKZE w Generali? W jaki sposób lokowane są oszczędności? Jakie są opłaty? Czy warto skorzystać z tej oferty?

środa, 16 września 2015

IZKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach – nie najlepsze, ale bardzo dobre oprocentowanie

W chwili publikowania tego artykułu Bank Spółdzielczy w Skierniewicach oferuje na rachunku oszczędnościowym IKZE oprocentowanie 3,5% w skali roku. Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu w odpowiedzi na stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. To odpowiednik ok. 4,3% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego przy kapitalizacjach pobierany jest podatek Belki. Znam tylko jeden bank spółdzielczy, który płaci więcej (BS Nadarzyn). W banku spółdzielczym w Skierniewicach założymy również atrakcyjnie oprocentowane IKE.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w NadarzynieSkórczu i SieradzuAxa ŻycieNordea PTEAltus TFIPramerica, PTE Pocztylion-Arkadomu maklerskim Millennium oraz innych domach maklerskich. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKZE z Bankiem Spółdzielczym w Skierniewicach? Czy oddziały bank znajdują się w większych miastach? Jakie są opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste?

wtorek, 15 września 2015

IKZE Pocztylion Plus – przeciętne wyniki, standardowe koszty

IKZE Pocztylion Plus to dobrowolny fundusz emerytalny o strategii aktywnej alokacji prowadzony przez Pocztylion-Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne, które zarządza również otwartym funduszem emerytalnym. Fundusz pobiera 2,5% rocznie stałej opłaty za zarządzanie oraz jednorazowe opłaty od składek (do 3% wpłacanej kwoty). Dobrowolny fundusz emerytalny Pocztylion Plus nie występuje w powiązaniu z IKE. Jego wyniki za lata 2013 i 2014 na tle bezpośredniej konkurencji nie zachwycają.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w NadarzynieSkórczu i SieradzuAxa ŻycieNordea PTEAltus TFIdomu maklerskim Millennium oraz innych domach maklerskich, a także w Pramerica. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Na jakich zasadach działa IKZE Pocztylion Plus? Czy warto założyć to konto? Jak wypada w zestawieniu z alternatywnymi rozwiązaniami?

sobota, 12 września 2015

Gdzie założyć najlepszy rachunek maklerski IKZE – ranking 2015

W chwili publikowania tego artykułu rachunki inwestycyjne powiązane z IKZE oferuje pięć domów maklerskich w Polsce. Kilka dni temu opisałem w szczegółach warunki IKZE w DM Millennium. Pozostałe cztery domy maklerskie – mBanku, BOŚ, BDM oraz Banku BPS – proponują na rachunkach inwestycyjnych IKZE takie same warunki jak na rachunkach inwestycyjnych IKE, które opisałem w szczegółach wcześniej (mBank, BOŚ, BDM, BPS). Dlatego zamiast publikować cztery osobne artykuły powtarzające większość treści proponuję jeden ranking rachunków maklerskich powiązanych z IKZE.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w NadarzynieSkórczu i SieradzuAxa ŻycieNordea PTEAltus TFIdomu maklerskim Millennium i Pramerica. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Który dom maklerski ma w ofercie najlepszy rachunek maklerski IKZE? Jak wyglądają opłaty za prowadzenie rachunku? Ile wynoszą prowizje za zlecenia? Czy coś jeszcze ma znaczenie?

IKZE w Pramerica – dodatek do ubezpieczeń na życie z oferty ubezpieczyciela

IKZE w towarzystwie ubezpieczeń Pramerica można założyć wyłącznie w połączeniu z inną umową ubezpieczenia na życie. IKZE to umowa dodatkowa – nie występuje samodzielnie. Oszczędzanie na IKZE w Pramerica polega na lokowaniu środków w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe oparte o detaliczne fundusze inwestycyjne czterech polskich TFI – Legg Mason, PKO, Pioneer oraz Arka BZ WBK. Ubezpieczyciel nakłada na aktywa dodatkową warstwę opłat za zarządzanie w stosunku do opłat za zarządzanie pobieranych przez TFI. W Pramerica nie założymy IKE.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w NadarzynieSkórczu i SieradzuAxa ŻycieNordea PTEAltus TFI i domu maklerskim Millennium. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Czy warto założyć IKZE w Pramerica? Czy to dobry pomysł, żeby łączyć umowę ubezpieczenia z dodatkową umową o IKZE? Czy są jakieś korzystniejsze alternatywy?

środa, 9 września 2015

IKZE w Millennium – tylko rachunek inwestycyjny w domu maklerskim

Nie założymy IKZE w Banku Millennium w formie depozytu bankowego, ani w Millennium TFI w formie rejestru funduszy inwestycyjnych. W obu instytucjach finansowych z grupy Banku Millennium założymy jednak IKE (w tym nieźle oprocentowany rachunek oszczędnościowy). Umowę o IKZE podpiszemy tylko z domem maklerskim Millennium – konto będzie miało formę rachunku inwestycyjnego do samodzielnego nabywania papierów wartościowych na GPW w Warszawie. IKZE w DM Millennium ma nietypową strukturę opłat.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w NadarzynieSkórczu i SieradzuAxa ŻycieNordea PTE i Altus TFI. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są najważniejsze warunki umowy o IKZE z domem maklerskim Millennium? Jak wypada ten rachunek maklerski na tle bezpośredniej konkurencji? Czy warto go założyć? Gdzie można go założyć?

poniedziałek, 7 września 2015

IZKE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu – atrakcyjne oprocentowanie oparte o stały wzór

W chwili publikowania tego artykułu Bank Spółdzielczy w Sieradzu oferuje na rachunku oszczędnościowym IKZE oprocentowanie 3,25% w skali roku. Oprocentowanie jest zmienne, ale ustalane według stałego wzoru (stopa redyskonta weksli NBP plus 1,5 punktu procentowego rocznie). To odpowiednik ok. 4% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego przy kapitalizacjach pobierany jest podatek Belki. To jedna z najhojniejszych umów o IKZE w bankach spółdzielczych i komercyjnych.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w Nadarzynie i SkórczuAxa ŻycieNordea PTE i Altus TFI. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKZE z Bankiem Spółdzielczym w Sieradzu? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy IKZE w BS Sieradz można założyć przez internet? Jakie są opłaty?

IKZE w Altus TFI z funduszami SKOK – „spadek” po przejęciu SKOK TFI

W 2015 roku Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Altus przejęło aktywa TFI SKOK i tym samym stało się dostawcą indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego. IKZE w TFI Altus powiązane jest z rejestrem funduszy inwestycyjnych w ramach SKOK Parasol FIO. Klienci mogą lokować oszczędności w 6 subfunduszy opartych o polskie aktywa finansowe, o różnym profilu ryzyka. IKZE w Altus TFI można założyć bez opłat przez internet, a towarzystwo nie pobiera opłat manipulacyjnych przy nabyciach jednostek.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w Nadarzynie i SkórczuAxa Życie oraz Nordea PTE. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są najważniejsze cechy IKZE w Altus TFI? Jak wypada to indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego na tle konkurencji? Czy warto oszczędzać na emeryturę w funduszach inwestycyjnych SKOK.

sobota, 5 września 2015

IKZE w Nordea – dobrowolny fundusz emerytalny ze strategią aktywnej alokacji

IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym Nordea prowadzone jest zgodnie ze strategią aktywnej alokacji. Ma bardzo dobre wyniki od początku istnienia, ale obciąża uczestników stosunkowo wysokimi opłatami, szczególnie jeśli wartość aktywów na ich rachunku jest niewielka. Lokuje środki prawie wyłącznie w akcje polskich spółek oraz obligacje skarbu państwa.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w Nadarzynie i Skórczu oraz Axa Życie. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są najważniejsze cechy IKZE w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym Nordea? Jak wypada to indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego na tle konkurencji? Jakie są alternatywy wobec IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym Nordea?

czwartek, 3 września 2015

IZKE w Banku Spółdzielczym w Skórczu – im dłuższy staż, tym wyższe oprocentowanie

Bank Spółdzielczy w Skórczu obsługuje niewielką gminę w województwie pomorskim – na granicy Borów Tucholskich, niedaleko Grudziądza i Stargardu Gdańskiego. Ma w swojej ofercie rachunek oszczędnościowy powiązany z IKZE ze zmiennym oprocentowaniem opartym o powiększony o 1% WIBID 12M oraz uzależnionym od stażu. Przez najbliższe 12 miesięcy nowi klienci mogą liczyć na 2,21% w skali roku, co jest odpowiednikiem ok. 2,72% na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego przy każdej kapitalizacji pobierany jest podatek Belki. Oszczędności klientów z dłuższym stażem na IKZE w tym banku spółdzielczym będą oprocentowane odrobinę lepiej.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w Nadarzynie oraz Axa Życie. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKZE z Bankiem Spółdzielczym w Skórczu? Czy występują jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy IKZE w BS Skórcz można założyć przez internet?

środa, 2 września 2015

IKZE w Axa – hybryda ubezpieczenia inwestycyjnego i od niezdolności do pracy z regularną składką

W towarzystwie ubezpieczeń Axa założymy IKZE powiązane z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi oraz ubezpieczeniem niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Mamy więc do czynienia z połączeniem rozwiązania oszczędnościowego z ochronnym w jednym produkcie. IKZE w Axa to umowa ze regularną składką miesięczną – dzieloną między oszczędności (IKZE) oraz ochronę.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUBanku Spółdzielczym w Nadarzynie oraz Pekao.  Jeszcze wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są inne ważne cechy umowy o IKZE w towarzystwie ubezpieczeń Axa Życie? Na czym polega oszczędzanie? Jaką ochronę ubezpieczeniową otrzymujemy? Jakie są opłaty? Czy i kiedy warto założyć IKZE w Axa?

piątek, 28 sierpnia 2015

IKZE w Pekao – fundusze inwestycyjne lub dobrowolny fundusz emerytalny

W banku Pekao SA nie założymy IKZE z depozytem bankowym, ale dwie inne instytucje finansowe z tej grupy kapitałowej przygotowały umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Chodzi o dobrowolny fundusz emerytalny w powszechnym towarzystwie emerytalnym Pekao Pioneer oraz rejestr funduszy inwestycyjnych w Pekao Pioneer TFI. Mam raczej chłodny stosunek do obu propozycji.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOIKZE w PZU oraz w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie. Jeszcze wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są najważniejsze cechy umów o IKZE z Pekao Pioneer PTE oraz Pekao Pioneer TFI? Jak wypadają te rozwiązania na tle bezpośredniej konkurencji?

czwartek, 27 sierpnia 2015

IZKE w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie – najwyższe oprocentowanie wśród banków

Rachunki oszczędnościowe powiązane z IKZE to rzadkość w polskich bankach komercyjnych i spółdzielczych. Bank Spółdzielczy w Nadarzynie (niedaleko Warszawy) oferuje w momencie publikowania tego artykułu najwyższe oprocentowanie w tej kategorii. Płaci właścicielom lokaty IKZE 4% w skali roku, co jest odpowiednikiem ok. 4,95% na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego przy każdej kapitalizacji pobierany jest podatek Belki.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKO oraz IKZE w PZU. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKZE z Bankiem Spółdzielczym w Nadarzynie? Czy występują jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy IKZE w BS Nadarzyn można założyć przez internet?

środa, 26 sierpnia 2015

IKZE w PZU – dobrowolny fundusz emerytalny czy ubezpieczenie inwestycyjne?

Mam neutralny stosunek wobec IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym w PZU PTE. Mam zdecydowanie negatywny stosunek wobec IKZE z ubezpieczeniem na życie w PZU Życie. Od obu umów odstraszają bardzo wysokie opłaty jednorazowe i stałe. Na IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym PZU dostajemy za nie przynajmniej ambitną propozycję inwestycyjną. W chwili publikacji tego artykułu IKZE nie założymy w PZU TFI.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wczoraj omówiłem IKZE w PKO. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jaki jest mój największy problem z umowami o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w PZU? Jak wypadają na tle konkurencji? Jakie są korzystniejsze alternatywy wobec IKZE w PZU?

wtorek, 25 sierpnia 2015

Czy warto założyć IKZE w PKO?

Ważna informacja na początek – bank PKO BP nie prowadzi depozytów bankowych powiązanych z IKZE, a dom maklerski PKO BP nie prowadzi rachunku maklerskiego IKZE dla obligacji skarbowych. Czyli w momencie publikowania tego artykułu nie założymy w PKO ani IKZE w formie lokaty, ani IKZE z detalicznymi obligacjami skarbowymi. Obie umowy są dostępne w PKO w połączeniu w IKE.

W grupie banku PKO BP znajdziemy jednak dwie umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego – jedna powiązana jest z rejestrem funduszy inwestycyjnych (PKO TFI), a druga z dobrowolnym funduszem emerytalnym (PKO BP Bankowy PTE).

To jest pierwsza część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – całość będzie zebrana pod tym odnośnikiem. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są szczegóły IKZE w z funduszami inwestycyjnymi PKO TFI oraz z dobrowolnym funduszem emerytalnym PKO BP Bankowy PTE? Czy warto prowadzić IKZE w instytucjach finansowych z grupy PKO BP?

niedziela, 23 sierpnia 2015

[szerszy obraz] Czego nauczyłem się z książki „Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne” Johna Bogle'a?

John Bogle nigdy nie ulokowałby oszczędności w funduszach inwestycyjnych, jakie znamy w Polsce. To założyciel amerykańskiej firmy Vanguard zarządzającej funduszami indeksowymi i ETF. Na świecie są one praktyczną, niskokosztową alternatywą wobec aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych oraz samodzielnemu nabywaniu dłużnych i udziałowych papierów wartościowych. W Polsce ten rynek praktycznie nie istnieje (więcej).

John Bogle to również autorytet w dziedzinie długoterminowego inwestowania rozmiarów Warrena Buffeta, Johna Templetona czy Raya Dalio. Reprezentuje jednak zupełnie inną wizję tego procesu. Książka „Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne” (nigdy nie przetłumaczona na polski) opisuje w szczegółach jego podejście do budowania majątku w oparciu o aktywa finansowe. Znajdziemy w niej też bezlitosną krytykę całej branży finansowej, w szczególności dostawców i dystrybutorów tradycyjnych funduszy inwestycyjnych.

Co chciałbym zapamiętać z książki „Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne” Johna Bogle'a? Czy jego podejście da się stosować w praktyce w Polsce?

środa, 12 sierpnia 2015

Jaka jest procedura wypłaty depozytów bankowych powiązanych z IKE przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Czytelnik zadał mi następujące pytanie: „Co się dzieje z IKE w formie lokaty, w chwili gdy danemu bankowi podwinie się noga i klienci będą korzystali z dobrodziejstw BFG? Konto IKE jest zamykane, zaś środki są wypłacane z potrąceniem podatków (jeżeli oszczędzaliśmy stosunkowo krótko i nie osiągnęliśmy jeszcze odpowiedniego wieku)? A może konto zostanie automatycznie przeniesione do innego banku prowadzącego IKE (zapewne PKO BP). A może stanie się zupełnie coś innego?” (cały komentarz).

Zadzwoniłem w tej sprawie na infolinię Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czego się dowiedziałem?

niedziela, 9 sierpnia 2015

W jakich (jeszcze) bankach spółdzielczych można założyć IKE w 2015?

Znajdzie się z dwadzieścia banków spółdzielczych, które oferują w momencie publikowania tego artykułu wyższe oprocentowanie na depozytach powiązanych z IKE niż najlepszy pod tym względem bank komercyjny (Bank Millennium – 3% rocznie). To nie lada gratka dla oszczędzających zainteresowanych utrzymywaniem swoich zasobów finansowych wyłącznie w systemie bankowym. W tym artykule usiłuję zebrać wszystkie oferty IKE w bankach spółdzielczych.

To ostatni artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). W serii ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPSBGŻ BNP ParibasTU SKOKTFI Skarbiec oraz kilku innych bankach spółdzielczych.

W jakich bankach spółdzielczych można założyć IKE w 2015? Jakie jest ich oprocentowanie? W jakich większych miastach prowadzone są oddziały tych lokalnych banków?

sobota, 8 sierpnia 2015

IKE z funduszami inwestycyjnymi Skarbiec TFI – trochę inna umowa niż w mBanku

Na indywidualnym koncie emerytalnym IKE Skarbiec możemy lokować oszczędności w 14 subfunduszy towarzystwa funduszy inwestycyjnych Skarbiec Do dyspozycji klientów są również dwa (niespecjalnie wyrafinowane) portfele modelowe – aktywny i statyczny. Towarzystwo nie pobiera opłat manipulacyjnych (za nabycie, zamianę i sprzedaż jednostek). Ogranicza jednak liczbę zmian funduszy oraz portfeli do jednej w roku. W jednym czasie na rachunku mogą znajdować się tylko dwa różne fundusze. Za założenie IKE w Skarbiec TFI nie jest pobierana opłata.

To kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPSBGŻ BNP ParibasTU SKOK oraz kilku bankach spółdzielczych.

Jakie są inne ważne zasady prowadzenia IKE w Skarbiec TFI? Jaka jest jakość zarządzania w funduszach tego towarzystwa? Jak wyglądają opłaty za zarządzanie? Czym różni się IKE Skarbiec od umowy o indywidualne konto emerytalne z funduszami Skarbiec TFI zawieranej za pośrednictwem mBanku?

IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie – mały bank, duże oprocentowanie

Bank Spółdzielczy w Jordanowie (okolice Rabki, Nowego Targu, Wadowic) to kolejny mały, lokalny bank z Podhala, który oferuje indywidualne konto emerytalne z atrakcyjnym oprocentowaniem. Wcześniej pisałem o IKE w Banku Spółdzielczym w Czarnym Dunajcu. W chwili publikowania tego artykułu Bank Spółdzielczy w Jordanowie utrzymuje oprocentowanie IKE na poziomie 3,95% w skali roku, co jest odpowiednikiem 4,9% rocznie na „zwykłym” depozycie bankowym.

To kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPSBGŻ BNP ParibasTU SKOK oraz kilku innych bankach spółdzielczych.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKE z Bankiem Spółdzielczym w Jordanowie? Czy w tym produkcie występują jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy rachunek można założyć przez internet?

piątek, 7 sierpnia 2015

IKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach – ponadprzeciętne oprocentowanie, ponadlokalny zasięg

W momencie publikowania tego artykułu Bank Spółdzielczy w Skierniewicach płaci właścicielom depozytów w formie indywidualnego konta emerytalnego 3,5% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,3% rocznie na „zwykłej” lokacie bankowej. Oprócz Skierniewic bank ma swoje oddziały w większych miejscowościach województwa łódzkiego, a także na Mazowszu (Warszawa i Płock). W każdym z nich można założyć IKE. Jest ono zakładane i prowadzone bezpłatnie.

To kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPSBGŻ BNP Paribas, TU SKOK oraz kilku innych bankach spółdzielczych.

Jakie są inne ważne warunki umowy o indywidualne konto emerytalne z Bankiem Spółdzielczym w Skierniewicach? Czy bank pobiera jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy da się założyć rachunek przez internet?

wtorek, 4 sierpnia 2015

IKE w towarzystwie ubezpieczeń na życie SKOK – nie, nie i jeszcze raz nie

Ubezpieczenie na życie powiązane z IKE w towarzystwie ubezpieczeń na życie SKOK to jedna z lepiej opisanych umów, z jakimi się spotkałem w tej kategorii – przejrzysta tabela opłat i prowizji i niedwuznaczne OWU. Dzięki temu jak na dłoni widać, że to fatalny sposób na gromadzenie oszczędności na indywidualnym koncie emerytalnym.

W skrócie – do dyspozycji klientów są trzy słabe ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, każda składka jest pomniejszana o 5% opłaty manipulacyjnej, a co roku zapłacimy także 46zł składki ochronnej, przy czym funkcja ochronna tego ubezpieczenia w praktyce jest iluzoryczna.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPS, BGŻ BNP Paribas oraz kilku bankach spółdzielczych.

Jakie warunki proponuje na indywidualnym koncie emerytalnym towarzystwo ubezpieczeń na życie SKOK? Jak wypada w porównaniu z bezpośrednią konkurencją?